EURO 2012: Spania - Italia (Finala)

După un Campionat European plin de surprize şi cu rezultate neaşteptate, am ajuns la ultimele două echipe care se vor lupta pentru marele trofeu, acela de Campion European. Spania şi Italia vor juca Duminica la Kiev pentru a stabili viitoarea campioană. Spania este în a 3-a finală consecutivă după ce a câştigat Campionatul Mondial din 2010 şi cel European din 2008. Spania a trecut greu de Portugalia, scor 0-0, câştigând la penalty-uri. În sferturi i-a eliminat pe francezi cu 2-0. Rivalii, Italia, au trecut şi ei greu, în sferturi, de Anglia, acelaşi scor, 0-0, câştigând tot după penalty-uri. În semifinale au făcut surpriza campionatului eliminând favorita şi probabil cea mai bună echipă cu cel mai frumos joc, Germania. În acest meci aş merge pe victoria Italiei ţinând cont la cum a jucat cu Germania, dar la câte surprize au fost nu m-aş mira dacă s-ar termina egal sau ar câştiga Spania. Rămâne de văzut.

Echipa probabilă a Spaniei: Iker Casillas (Real Madrid) - Alvaro Arbeloa (Real Madrid), Sergio Ramos (Real Madrid), Gerard Pique (FC Barcelona), Jordi Alba (Valencia) - Sergio Busquets (FC Barcelona), Xabi Alonso (Real Madrid) - David Silva (Man. City), Andres Iniesta (FC Barcelona), Xavi (FC Barcelona) - Fernando Torres (Chelsea).

Echipa probabilă a Italiei: Buffon (Juventus) - Abate (AC Milan), Barzagli (Juventus), Bonucci (Juventus), Balzaretti (Palermo) - De Rossi (AS Roma), Pirlo (Juventus), Marchisio (Juventus) - Montolivo (AC Milan) - Balotelli (Man. City), Cassano (AC Milan).

Pronosticul meu: Spania - Italia 1 (cotă: 2.20)